Minęły już niemal dwa wieki odkąd zaczęliśmy kształtować to, jak kolejne pokolenia postrzegają muzykę akustyczną – nie wyłączając oczywiście naszego. Lata doświadczenia, innowacji, ale i wierności niesamowitej muzycznej tradycji, przyczyniły się do tego, że możemy obecnie zaoferować szeroki wybór kształtów i rozmiarów naszych gitar.

Cel jest jeden – abyś niezależnie od swoich preferencji zawsze mógł znaleźć odpowiadający na Twoje potrzeby model, który podtrzyma i rozwinie pasję do tworzenia niesamowitych dźwięków!

Bez zbędnego przedłużania, przyjrzyjmy się więc konkretnym kształtom gitar Martin i odpowiedzmy na pytanie, w jaki sposób wpływają na barwę dźwięku instrumentu, jego głośność i projekcję… Jak również na komfort muzyka.

Infografika przedstawiająca kształty i rozmiary poszczególnych gitar Martin.

Concert (0)

Korpus tych gitar jest o wiele mniejszy niż w przypadku np. Dreadnoughta. Kompaktowe rozmiary przekładają się oczywiście na większą wygodę w grze, co oznacza dodatkową korzyść dla gitarzystów o drobniejszych ramionach lub dla muzyków, którzy preferują bycie “bliżej dźwięku” podczas sesji z instrumentem.

Pomimo mniejszego rozmiaru korpusu, gitary Martin o kształcie Concert oferują doskonałą równowagę tonalną. Wykazują się tendencją do produkowania wyraźnych środków i pięknych, dobrze zdefiniowanych tonów wysokich. Bas jest tu wyjątkowo delikatny.

Brzmienie Martin Concert często opisuje się jako wyważone, klarowne i idealne do kameralnych występów solo lub do nagrywania w studiu.

Są to instrumenty wszechstronne i można je z powodzeniem wykorzystywać w takich gatunkach, jak folk, blues czy szeroko pojęty pop. Perfekcyjnie nadają się do akompaniowania wokaliście.

Grand Concert (00)

Zacznijmy od samego rozmiaru. Grand Concert, jak łatwo się domyślić, to gitary większe od Concert, ale wciąż możemy je uznać za dość kompaktowe – a więc wygodniejsze w grze dla osób o mniejszych dłoniach czy ramionach. Są dzięki temu łatwiejsze w przewożeniu, co oznacza dodatkową zaletę dla podróżujących muzyków.

Rozmiar korpusu zapewnia projekcję dźwięku zbliżoną do tej, jaką osiągamy w dużych instrumentach – masz jednak większą kontrolę nad dynamiką i subtelnością gry.

Brzmienie Martin Grand Concert charakteryzuje się dobrym balansem, z mocnym środkiem i klarowną górą.

Modele o tym kształcie cechują się zazwyczaj precyzyjnym wykonaniem i bogactwem detali. Nie brakuje wśród nich gitar o ozdobnych wykończeniach czy zdobionych (nierzadko bogato) maskownicach.

Auditorium (000)

W kwestii gabarytów, gitary Auditorium plasują się pomiędzy modelami Grand Concert a Dreadnoughtami. Ich rozmiar przynosi wygodę podczas ćwiczeń i komponowania, a także ponadprzeciętną projekcję.

Kształt korpusu jest zbliżony do Grand Concert, ale Auditorium są nieco większymi i głębszymi instrumentami, dzięki czemu ich dźwięk możemy określić jako pełniejszy.

Orchestra Model (OM)

Nieco większe od Auditorium, co dotyczy też rozmiarów korpusu. Bliżej im już pod tym względem do Dreadnoughta, ale wciąż są wygodniejsze dla osób o mniejszych ramionach, dając doskonałą kontrolę nad dźwiękiem podczas gry.

Również kształt nasuwa skojarzenia z Dreadnoughtem, choć gitary OM posiadają mniejszą głębokość. To daje im bardziej zrównoważone brzmienie; mocne i opatrzone większą projekcją.

Podobnie jak modele 000, OM zapewniają zbalansowane dźwięki z wyrazistymi środkowymi tonami, bogatymi basami i klarowną górą.

Grand Performance (GP)

Choć nie tak duże jak Dreadnoughty, gitary Grand Performance mają całkiem spory korpus, który zapewnia pełniejszy dźwięk i większą projekcję. Jego kształt stanowi połączenie elementów modeli Jumbo i Dreadnought. GP ma szersze ramiona niż Auditorium i nieco bardziej zaokrąglone boki, co wpływa na wygodę gry i rezonans.

Brzmienie jest pełne i bogate. Gitary te posiadają dobrze zbalansowane spektrum tonalne, z mocnymi basami, wyraźnym środkiem i klarownymi wysokimi tonami. Większy korpus przyczynia się do słyszalnej głębi i projekcji dźwięku.

To uniwersalne instrumenty, którym często towarzyszą piękne detale: ozdobne wykończenia, efektowne inkrustacje na podstrunnicy czy bogato zdobione pickguardy.

Jumbo (J)

Martin Jumbo mają większy rozmiar niż tradycyjne gitary akustyczne. Ich pudła rezonansowe są wyraźnie powiększone, co przyczynia się do uzyskania potężnego brzmienia i zadowalającej głośności. To z kolei sprawia, że Jumbo perfekcyjnie nadają się do występów na scenie.

Większy korpus oznacza w tym wypadku także silną basową odpowiedź – niskie tony posiadają odpowiednią moc, głębokość i rezonację.

A co ze środkiem i górą? Są dobrze zrównoważone, a gitara zapewnia szeroki zakres dźwięków. Jest w stanie oddać zarówno mocne akordy, jak i delikatne, melodyjne linie.

Kto najczęściej sięga po Martin Jumbo? Ze względu na swoją głośność i pełne brzmienie, są wykorzystywane przez artystów grających folk, country, blues czy rock. Ale cechują się elastycznością do tego stopnia, że można je spokojnie wybierać również do komponowania w obrębie szeregu innych gatunków.

Grand Auditorium 0000 (M)

Kształt Grand Auditorium łączy w sobie cechy gitar klasycznych z gitarą folkową. Wygodny profil i proporcje tych instrumentów sprawiają, że muzycy mogą cieszyć się doskonałą równowagą między komfortem gry a projekcją.

Brzmienie jest zbalansowane; mamy tu do czynienia z głębokimi basami, bogatymi średnimi tonami i klarowną górą. Dźwięki są pełne, soczyste i dynamiczne, co oznacza, że Grand Auditorium to dobry wybór dla osób poszukujących instrumentu wszechstronnego, który dobrze radzi sobie zarówno z akompaniamentem, jak i z solowymi partiami melodycznymi.

Ten kształt gitary często można zaobserwować podczas występów muzyków reprezentujących takie gatunki, jak folk, blues, rock czy pop – ale na tym jego możliwości bynajmniej się nie kończą.

No i wreszcie: kwestia komfortu. Martin Grand Auditorium stworzono po to, aby gra na gitarze była jak najwygodniejsza. Co na to wpływa? Specjalny profil gryfu i dobrze wyprofilowane pudło rezonansowe. Dzięki temu możesz grać nawet przez długie godziny, nie odczuwając przy tym nadmiernego zmęczenia.

Dreadnought (D)

Dreadnoughty można bardzo łatwo rozpoznać na tle innych rodzajów gitar ze względu na ich równie klasyczny, co specyficzny kształt. Mają dużą i kwadratową górną część korpusu oraz głębokie pudło rezonansowe, co nadaje im potężnego brzmienia i doskonałej projekcji.

Dźwięki Dreadnoughta są głośne, mocne i słyszalne zarówno podczas gry solowej, jak i w akompaniamencie z resztą członków zespołu. Gitary te świetnie nadają się do gry na dużej scenie i ogólnie – w większych przestrzeniach.

Uwagę wprawnego ucha zwrócą głębokie i mocne basy. Korpus Dreadnoughta generuje sporą ilość rezonansu, czego efektem jest bogactwo niższych tonów. Jeśli należysz do twórców, którzy cenią sobie solidny fundament dźwiękowy i chcą uzyskać pełne brzmienie akordów, oto gitary stworzone właśnie dla Ciebie.

Ale basy to jedno; Martin Dreadnought oferuje szeroki zakres, obejmujący również klarowne wysokie tony. To instrument wszechstronny, który nadaje się do wykorzystania w ramach różnych stylów muzycznych, takich jak folk, bluegrass, rock czy country.

Inną zaletą, na jaką zwracają uwagę gitarzyści, jest trwałość poszczególnych modeli. Są one wykonane z najlepszych, starannie wyselekcjonowanych materiałów, przez co wykazują się silną odpornością na zmienne warunki atmosferyczne – docenią to nie tylko profesjonalni muzycy, lecz także “brzdąkający od czasu do czasu” amatorzy.

Na koniec zostawiliśmy temat estetyki. Dreadnoughty są piękne same w sobie, a często towarzyszą im też efektowne, przykuwające wzrok zdobienia, eleganckie wykończenia i rozmaite detale. To więc już nie tylko wspaniałe gitary do gry, ale przy okazji łakome kąski dla kolekcjonerów.

***

Istnieje wiele czynników, które wpływają na wybór idealnej gitary, a rozmiar i kształt zdecydowanie do nich należą. Nasze wczesne projekty opierały się na mniejszych korpusach, ale w miarę rosnącego zapotrzebowania na głośność i projekcję – co wynikało oczywiście z ewolucji stylów i gatunków muzycznych – zaczęliśmy wprowadzać większe modele.

Jeśli chodzi o wybór konkretnej opcji, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “jaki rozmiar korpusu będzie dla mnie najlepszy?”. Najlepiej oceń różne rodzaje naszych gitar pod kątem głośności, brzmienia, projekcji, komfortu i – przede wszystkim – uwzględnij sposób, w jaki chcesz grać. Kostkowanie czy gra palcami? Rock, blues, a może country?

Jeżeli zamierzasz używać instrumentu do pisania nowych utworów, występowania na dużych scenach lub akompaniowania wokalistom, upewnij się, że nie jest dla Ciebie zbyt cichy.

Nie jesteś pewien, jaki kształt wybrać? Zobacz nasze wszystkie gitary Martin!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *