Zaangażowanie firmy Martin w ochronę środowiska nie bierze się znikąd. Wynika z naszych podstawowych wartości, leżących u korzeni wszelkich podejmowanych działań.

Cytując Chrisa Martina: “Ochrona środowiska i wszystkich jego zasobów znajdowała się na czele listy priorytetów firmy od samego początku jej istnienia.”

Zdjęcie łodzi płynącej po rzece w środku bujnej dżungli, ilustrujące tekst o powiązaniach firmy Martin z postawami ekologicznymi.

Za słowami idą oczywiście działania. Przykładem niech posłuży chociażby styl 35, który powstał w 1965 roku. Jego trzyczęściowy tylny panel stworzyliśmy z myślą o tym, aby zminimalizować liczbę odpadów i jednocześnie zmaksymalizować ilość odpowiedzialnie pozyskiwanego drewna.

Od dziesięcioleci fabryka Martin w Nazareth poddaje recyklingowi odpady strunowe czy ścinki powstające w wyniku wycinania otworów rezonansowych. Z roku na rok zwiększamy ilość materiałów kupowanych z miejsc, które dbają o stan lasów.

Na dziś bilans wygląda naprawdę dobrze: aż 85% drewna zakupionego na potrzeby tworzenia nowych gitar pochodzi ze zrównoważonych źródeł.

Do tego dochodzą liczne inicjatywy na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Na dobry początek, wybraliśmy do tego zestawienia cztery z nich.

Powalony na ziemię konar drzewa, z którego powstaną gitary Martin.

Ograniczenie wykorzystania plastiku jednorazowego użytku

Każdego stycznia światowa branża instrumentów muzycznych zjeżdża się do kalifornijskiego Anaheim, gdzie odbywają się targi NAMM (National Association of Music Merchants). Wydarzenie przyciąga tysiące odwiedzających.

Aby drastycznie zmniejszyć ilość wyrzucanego plastiku podczas tego czterodniowego eventu, Martin we współpracy z Reverb i NAMM zapewnił bezpłatne stacje uzupełniania wody w całym centrum kongresowym.

Uczestników zachęcano do przyniesienia własnych butelek do wielokrotnego napełniania lub ich zakupu na stoisku z pamiątkami. Aktywnie promowaliśmy tę inicjatywę; pierwszego dnia targów rozdaliśmy za darmo 1000 butelek wody.

Drewno tonalne z odpowiedzialnych źródeł

Od 1997 kupujemy drewno ze zrównoważonych źródeł. Wybieramy miejsca, które mogą poprzeć swoją deklarację odpowiednim certyfikatem.

Na tym jednak nie koniec. W 2019 nasi pracownicy udali się w podróż do Kongo, gdzie spotkali się z dostawcami, urzędnikami państwowymi i badaczami.

Wszystko po to, by osobiście przekonać się nie tylko o jakości drewna używanego do budowy naszych instrumentów, ale również nabrać jeszcze większego przekonania, że jest ono pozyskiwane tak, aby miało to jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne.

Program recyklingu strun

W sierpniu 2019 roku ogłosiliśmy oficjalne partnerstwo z D’Addario w programie recyklingu strun o nazwie Playback.

Został on opracowany przez D’Addario jako sposób na podarowanie drugiego życia strunom gitarowym (i nie tylko), które nie są akceptowane do recyklingu przez miejskie służby oczyszczania.

Efekt? Wspólnie poddaliśmy recyklingowi taką ilość strun, że można je liczyć w milionach.

Za Playback odpowiedzialna jest także TerraCycle, międzynarodowa firma zajmująca się recyklingiem i upcyklingiem. Przekształcanie odpadów w nowe materiały i produkty to ich podstawowe zadanie, nad którym niestrudzenie pracują każdego dnia.

Dzięki działaniu aż trzech podmiotów, na terenie Stanów Zjednoczonych powstało 330 centrów recyklingu strun. Skorzystać z nich może każdy muzyk.

Zdjęcie delegacji z firmy Martin podczas wizyty w Kongo, gdzie specjaliści marki u źródeł oceniali jakość pozyskiwanego drewna i wpływ owego pozyskiwania na stan środowiska naturalnego.

Biannual Wood Summit

W czerwcu 2019 zorganizowaliśmy siódmą edycję szczytu Biannual Wood Summit, udostępniającego przestrzeń do omawiania kwestii zrównoważonego pozyskiwania surowców.

Wśród uczestników eventu znaleźli się przedstawiciele National Resources Canada, World Resource Institute, Departamentu Rolnictwa USA i Agencji Badań Środowiskowych.

Pod lupę wzięliśmy szczególnie egzotyczne drewno, z którego liczni producenci (w tym my) wytwarzają swoje gitary.

***

To oczywiście nie koniec inicjatyw Martin zmierzających do większej dbałości o planetę.

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma pozyskiwanie materiałów w sposób przemyślany – dzięki temu wszyscy ze spokojną głową możemy cieszyć się wspaniałym akustycznym brzmieniem naszych instrumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *