1

Kupiłeś niedawno gitarę akustyczną? Gratulacje! Dobry instrument to inwestycja i powinno mu się zapewnić odpowiednie warunki, aby towarzyszył Ci przez długie lata, a nawet dekady.

Często dostajemy zapytania o to, w jaki sposób należycie dbać o gitarę Martin oraz jak czyścić jej poszczególne elementy, na przykład podstrunnicę.

Dzisiaj na nie odpowiemy. Zaprezentujemy kilka porad, aby Twoja gitara zawsze prezentowała się oszałamiająco – i tak samo brzmiała.

Oczywiście, każdą z wymienionych poniżej wskazówek możesz zastosować również do ukulele.

Utrzymywanie gitary w czystości

Zanim przejdziemy do tematu polerowania i czyszczenia, warto wspomnieć, że najlepszym sposobem na utrzymanie gitary w nienagannym stanie jak najdłużej, jest profilaktyka.

A więc mycie rąk przed każdym wzięciem instrumentu w dłonie. A także przechowywanie w futerale. W końcu kiedy nie grasz, drewno wciąż jest narażone na interakcję z krążącym w powietrzu kurzem, wilgocią i innymi zagrożeniami.

Czyli wystarczy myć ręce i używać futerału, aby zapewnić sobie czysty instrument na lata?

Nie do końca. Każdy z nas ma w skórze naturalne oleje. Uwalniają się one podczas gry, choćbyś nie wiadomo jak mocno i długo szorował wcześniej dłonie. Poza tym nawet futerał czy pokrowiec, mimo swej szczelności, nigdy nie zapewni stuprocentowej ochrony.

Jesteśmy więc skazani na regularne praktyki prowadzące do utrzymania naszych instrumentów w czystości. Ale spokojnie, to nie tak, że teraz będziesz spędzał większość swojego gitarowego czasu trzymając w drugiej ręce ściereczkę.

5

Jak często czyścić gitarę?

Najlepiej poświęcić na to parę minut po zakończeniu każdej muzycznej sesji. Wspomniane oleje ze skóry pracują, a więc warto pozbyć się ich od razu, zanim wejdą w głębszą relację z drewnem.

Wystarczy tak naprawdę kilka konkretnych pociągnięć suchą ściereczką. Taki nawyk pozwoli Ci na bezpośrednie pozbycie się szkodliwych elementów z powierzchni akustyka.

Ale nawet wówczas nie oznacza to, że co jakiś czas nie będziesz musiał przysiąść do bardziej intensywnego czyszczenia. A więc wtedy, kiedy liczba odcisków palców i innych zanieczyszczeń stanie się trudna do przeoczenia.

Jak czyścić gitarę

Cały proces jest względnie prosty.

Zacznij od delikatnego wytarcia korpusu gitary ze wszystkich stron. Użyj do tego jakiejś miękkiej tkaniny.

Następnie wytrzyj gryf, struny i klucze. Jak również pozostałe miejsca, których często dotykasz. Usuniesz w ten sposób wszystkie niedostrzegalne gołym okiem pozostałości ze skóry.

Wspomnieliśmy o miękkiej tkaninie, czyli o czym konkretnie? Możesz użyć dedykowanej suchej ściereczki Martin lub po prostu własnej (czystej) koszulki.

Najlepszą opcją jest ściereczka wykonana z flanelowej bawełny.

4

Jak polerować gitarę

Niektórzy lubią używać pasty polerującej. Dodaje to instrumentowi dodatkowego połysku.

Pamiętaj jednak, że porowate wykończenie gitary nie znosi najlepiej preparatów z dużą ilością chemikaliów. Możesz w ten sposób wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Jeśli chcesz użyć pasty, postaw na bezpieczne środki produkowane przez Martin Guitars, przeznaczone pod konkretne typy wykończeń. Stosuj je oszczędnie. Wszystko, co musisz zrobić, to pokryć dyskretnie top gitary środkiem pielęgnującym, a następnie przy użyciu szmatki przetrzeć powierzchnię. Rób to okrężnymi ruchami.

Zachowaj szczególną ostrożność w wypadku instrumentów satynowych. Nie trzyj zbyt długo ani zbyt intensywnie. Możesz wówczas uzyskać błyszczący efekt, co w gitarach o wykończeniu Satin wygląda… nie najlepiej.

Jak wyczyścić podstrunnicę

Jako że jest ona regularnie dotykana podczas gry, podstrunnica ma “imponujące” możliwości w kwestii gromadzenia brudu.

Dlatego tak istotne jest, by czyścić ją za każdym razem, kiedy zmieniasz struny. To właśnie wtedy masz do niej najlepszy dostęp.

Jeśli chcesz czyścić ją częściej, na rynku znajdziesz bez wysiłku produkty, które ułatwią dotarcie między podstrunnicę a struny. Ale tylko podczas wymiany możesz użyć skutecznie i wygodnie miękkiej ściereczki. Przetrzyj wtedy także progi.

Użyj też ściernej wełny stalowej (ale ostrożnie!), oczyszczając podstrunnicę i okolice, gdzie styka się z progami. Pomoże to usunąć wszelkie zabrudzenia, które pominęła ściereczka.

Możesz również wykonać kilka “prac konserwacyjnych” na podstrunnicy i mostku. Materiały, z jakich je skonstruowano, to w zasadzie surowe drewno z odrobiną bejcy. Nie posiadają wykończenia, które mogłoby zostać uszkodzone w taki sam sposób, jak korpus.

Konserwuj podstrunnicę i mostek raz lub dwa razy na rok, zależnie od wilgotności powietrza w Twoim otoczeniu. Dzięki temu drewno będzie nawilżone i odporne na pękanie.

Przy wyborze konkretnych produktów, kieruj się poleceniami specjalisty z Twojego sklepu muzycznego.

3

Jak czyścić struny

Typowe struny do gitary akustycznej mają stalowy rdzeń, a cztery najniższe posiadają owijkę z fosforobrązu, brązu lub niklu. Znajdująca się w powietrzu wilgoć może z czasem prowadzić do ich rdzewienia. Będą też gromadzić zanieczyszczenia, podobnie jak każda inna część instrumentu.

Rdza i brud to nie koniec świata. Wciąż można grać na zardzewiałych strunach, ale… Nie nastawiaj się na imponujące brzmienie, na jakie zasługuje Twoja gitara. Same struny staną się nieprzyjemnie szorstkie w dotyku. Jeśli nagromadzą zbyt wiele rdzy, możesz nawet zaciąć się w palec.

Naturalnie, najlepszym sposobem na taką sytuację jest po prostu wymiana. Ale co jeśli chcesz przechodzić przez nią jak najrzadziej?

Wtedy należy przystąpić do regularnego czyszczenia. Wystarczy przetrzeć struny miękką tkaniną po każdej sesji. Dzięki temu usuniesz znaczną część wilgoci i rozmaitych pozostałości przechodzących z Twoich palców. Uczyń z tego nawyk i rób tak za każdym razem, kiedy odstawiasz gitarę z powrotem do futerału.

***

Czysta gitara to dobrze brzmiąca gitara – to właśnie na takim instrumencie chce się grać jak najdłużej. Koniecznie zaopatrz się w akcesoria pielęgnujące z oferty Martin i zadbaj o swojego akustyka, a odpłaci Ci się pięknymi, naturalnymi dźwiękami!